Olej konopny

Olej konopny

Dla niektórych olej konopny jest kontrowersyjną nowością na drogeryjnych półkach, ze względu na skojarzenia, jakie budzi jego pochodzenie. Mimo to staje się coraz popularniejszy ze względu na szerokie zastosowanie w codziennej pielęgnacji. Warto wiedzieć, że olej konopny, który stosuje się w kosmetykach nie pochodzi od konopi indyjskich, które mają właściwości odurzające, ale od ich odmiany – konopi siewnych. Olej tłoczony na zimno, nierafinowany ma najwięcej dobroczynnych właściwości. Jego barwa to mieszanina żółci i zieleni. Wszystko zależy od tego w jakich warunkach się na niego patrzy.

 

W półmroku ciecz będzie miała zielone zabarwienie, a promienie słońca wydobędą z niej jasną żółć. Olej konopny robi się z konopi siewnych. W Azji Środkowej powstawały pierwsze plantacje tej rośliny i przez wiele lat robiono z nich papier, a nawet materiał czy liny okrętowe. Olej, który z nich wyciskano znajdował zastosowanie w łagodzeniu niepożądanych zmian na skórze. Mimo tych właściwości dopiero niedawno znalazł swoje miejsce na półkach drogerii na całym świecie. Działo się tak za sprawą tego, że konopie jako takie nie cieszyły się dobrą sławą ze względu na to, że wytwarza się z nich szkodliwą dla zdrowia marihuanę.

Teraz już powszechnie wiadomo, że konopie siewne nie mają narkotycznych właściwości i wielką szkodą jest nie korzystanie z jej wybitnych właściwości pielęgnacyjnych. W składzie olej konopny ma około 80 procent nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pośród nich szczególną rolę odgrywa kwas linolowy, który zalicza się do kwasów omega-6 i kwas linolenowy, który należy do kwasów z grupy omega-3. Olej konopny zawiera te kwasy w perfekcyjnej proporcji 3:1, co zapewnia prawidłową przemianę materii – lipidów. Olej konopny jest również zasobny w takie kwasy jak: oleinowy, palmitynowy, gamma-linolenowy. Nie brakuje w nim cennych protein, aminokwasów, minerałów, karotenu i całego szeregu witamin. Olej konopny zawiera witaminę A, E, D i K. Jakby tego było mało zawiera fitosterole i fosfolipidy.

Dodaj komentarz