Uroczystości w Hucie Pieniackiej

Uroczystości w Hucie Pieniackiej

Na Ukrainie w niedzielę 25 lutego 2018 roku odbyły się obchody 74. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej. Przy krzyżu, który ma upamiętniać zabitych, odprawione zostało nabożeństwo żałobne. Wzięło w nim udział wielu Polaków, potomków pomordowanych oraz reprezentacja władz państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent Andrzej Duda nie przybył tu osobiście, ale wystosował specjalny list, odczytał go minister Adam Kwiatkowski. Prezydent podkreślał, że ofiary zginęły tylko dlatego, że były Polakami, a współcześni powinni pamiętać i wyciągać wnioski z wymordowania rodaków. Andrzej Duda dodawał, że powinniśmy dbać o dobre relacje z sąsiadami – Ukraińcami, a nasze narody są sobie na wzajem potrzebne, a takie wydarzenie, jak w Hucie Pieniackiej nigdy więcej nie powinny się wydarzyć.

Uroczystości chcieli zakłócić Ukraińcy z organizacji nacjonalistycznych, niedaleko krzyża upamiętniającego ofiary manifestowali z banderowskimi flagami. Zdaniem Krzysztofa Szwagrzyka, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, to kolejna próba prowokacji.

Zgromadzonych na nabożeństwie zbulwersowała również tablica, umieszczona w miejscu pamięci, przy pomniku ofiar. Napisano na niej, że Hucie Pieniackiej działały polskie bojówki. Odpowiedzialnością za mord natomiast obarczono niemieckich nazistów. Mordu w Hucie Pieniackiej na Ukrainie dokonały oddziały SS Galizien oraz oddziały UPA. W 1944 roku z ich rąk zginęło około tysiąca Polaków. Każdego roku w miejscu mordu odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni.

Dodaj komentarz